Esport – czym jest i na czym polega?

W erze komputerów coraz popularniejszy staje się e-sport, inaczej sport elektroniczny, w którym gracze rywalizują ze sobą w grach komputerowych.

Na początku były to tylko rozgrywki rekreacyjne, lecz z czasem przekształciły się też w turnieje gier komputerowych, w których biorą udział przedstawiciele wielu państw. Coraz częściej można się spotkać ze światowymi mistrzostwami w najpopularniejsze gry komputerowe.

Esport – czym jest?

Same turnieje są ważnym wydarzeniem dla miłośników gier, zbierają wokół siebie liczną publiczność, która ogląda czasami nawet kilkugodzinne rozgrywki. W Polsce liczba graczy wynosi już ponad milion, a e-sport cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jego historia w Polsce zaczęła się już w 1997 roku, kiedy to rozgrywano pierwsze turnieje w kafejkach, początkowo tylko na kilku komputerach.

E-sport rozwinął się wraz ze wzrostem popularności rozrywek sieciowych takich gier jak Counter – Strike. Premiera pierwszej części miała miejsce w 1999 roku i szybko zyskała popularność wśród polskich graczy, którzy zaczęli w nią grać na turniejach. Już w 2001 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski, które wyłoniły wśród grających zawodników cs go najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gamerów w Polsce.

Esport – na czym polega?

Dużą popularnością cieszy się Counter Strike: Global Offensive z 2014. Szybko stała się jedną z najpopularniejszych strzelanek w kategorii sportu elektronicznego. Zainteresowanie było tak duże, że wydawca zaczął sponsorować specjalne turnieje, gdzie pula wygranych wynosi nawet milion dolarów. W Internecie można się spotkać z wieloma portalami, które przedstawiają tabele wyników z poszczególnych rozgrywek, charakterystykę najlepszych drużyn oraz forum miłośników gry.

Początkowo trudno było znaleźć miejsce na transmisję turniejów, lecz wraz ze wzrostem popularności, rozgrywkami zainteresowała się platforma Twitch. W kolejnych latach coraz częstsze były transmisje telewizyjne, w tym w amerykańskiej stacji TBS. W Polsce transmisje wraz z komentarzem są dostępne na kanale Polsat Sport News.

Rozgrywki w Counter Strike: Global Offensive cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród graczy, ale też miłośników e-sportu. Efektem tego są liczne zakłady, które osiągają czasami niebagatelne kwoty. W związku z tym znane są sytuacje, gdy mecze były ustawiane – przykładowo w 2017 roku drużyna iBUYPOWER celowo przegrała rozgrywkę na rzecz zakładów bukmacherskich, co skończyło się dla nich dyskwalifikacją.

Jak widać, e-sport cieszy się coraz większym zainteresowaniem u młodszych, jak i u starszych i jest ciekawą formą urozmaicenia zwykłych gier komputerowych, a także daje możliwość wymiany poglądów z innymi miłośnikami gier.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.